Wednesday 19 September 2012

Parametrická veža Hýlačka-Větrovy







































Navrhovaná stavba rozhledny Hýlačka je situována na místě původní dřevěné rozhledny. Svou půdorysnou figurou je orientována rovnoběžně s tvarem parcely 751, kterou svým objemem plně využívá a zároveň částečně zasahuje i do parcely 752. Důvodem takého umístění byly nároky na proporci věže a konstrukční řešení a místo je taktéž pamatováno jako místo pro rozhlednu a zároveň je to nejvyšší místo lokality. Urbanistický vztah k okolí je zachován jako u původní rozhledny.
Stavba tak nově definuje místo pro vyhlídku a svým řešením se stáva signifikantním znakem v krajině. Navržené soudobé technicistní dílo jako signifikantní znak ve Větrovech se stává již znakem 21. století a zárověn plně respektuje přírodní charakter prostředí a okolí – takřka s ním splývá. Svým principem odkazuje a hledá inspiraci ve znaku věže pro těžbu stříbra, které se v četných okolitých oblastech tady v minulosti těžilo. Zároveň ctí rotační princip a siluetu hmoty původní rozhledny a reinterpretuje ji již současným architektonickým jazykem. Objem rozhledny má za cíl působit na návštěvníka momentem kontinuálně měnícího se architektonického prostoru jak ve vnímání exteriéru při přibližování se ke stavbě tak vevnitř věže při stopání nahoru. Návštěvník tak při lehce rotujícím tělese rozhledny zažívá momenty překvapení zvenku i zevnitř.
Hmota rozhledny je kompaktní, základna se zázemím je její nedílnou součástí. Jediným vystupujícím prvkem je konstrukce exteriérového schodiště, které slouží k bezkolíznímu provozu rozhledny i mimo otevírací dobu prodejny suvenýrů a informačního pultu ve kryté základně. Věž je dělená do více úrovní – přízemí se zázemím a výstavním prostorem a třemi úrovněmi cestou nahoru na vyhlídku. Samotná nejvyšší vyhlídka je uzavřený zastřešený a prosklenný prostor. Vrchol věže tvoří technologická příprava se stožárem pro umístění telekomunikačních zařízení. 


Prostorová příhradová konstrukce rozhledny je navržena z jednotlivých prvků tvořených lepeným nebo rostlým dřevem v prvcích o průřezech cca 200x200 mm, které budou navzájem spojeny do prostorové konstrukce oválního půdorysu. Půdorysný tvar rozhledny se po výšce mění a to tak, že ze široké základny se zůžuje ve 2/3 výšky a mírně rotuje. Toto řešení pomocí prostorové příhradoviny zajišťuje dostatečnou tuhost celé konstrukce, čímž je zabráněno nadměrnému vychýlení konstrukce a lze zabránit i kminátní konstrukce vlivem větru. Proti vodorovným silám bude konstrukce ztužena vodorovnými prvky táhel ve třech na sobě nezávislých výškových úrovních. V každé z těchto úrovní bude pomocí několika táhel zajištěno propojení obvodových prvků přes střed celé věžové konstrukce. Jako komunikační prostora slouží vnitřní vřetenové schodiště umístěné uvnitř příhradové konstrukce. Toto schodiště bude vyneseno vlastní nosnou konstrukcí, která se bude skládat ze schodnice a centrálního sloupu. Jako materiál pro schodišťovou konstrukci bude použita ocel.
Hlavní konstrukce věže bude v dílčích částech vyplněna tahokovovou výplní z důvodu částečné ochrany proti povětrnostním vlivům.

No comments:

Post a Comment